Novinky
Aktuální dění kolem Eduzměny, našeho pilotního projektu na Kutnohorsku i šíření do dalších čtyř regionů, kam předáváme to nejlepší, co se na Kutnohorsku osvědčilo.
Víc než dva roky koordinovala Eduzměna spolupráci dárců v oblasti vzdělávání ukrajinských uprchlíků. Donorům přinášela cenné informace a sehrávala důležitou roli prostředníka. Projekt letos skončil a my jsme se na detaily zeptali koordinátorky Ivany Šenitkové.
Eduzměna představuje první z krátkých filmů, které natáčíme díky štědré podpoře nadačního fondu Abakus a jeho grantové výzvě Storytelling. Videa, která připravuje Viliam Vala, mají za cíl ukázat, jaké posuny se v jednotlivých školách na Kutnohorsku za poslední čtyři roky odehrály. Pojďte s námi sledovat příběh ZŠ Církvice.
Zvídavá otázka „Mami, tati, co vlastně dělá ta Eduzměna?“ nás přiměla poctivě se zamyslet, odhodit všechna cizí slova a fráze a zkusit srozumitelně vysvětlit naši práci těm, pro které ji děláme. Dětem.
Co nejvíc zaujalo regiony, se kterými Eduzměna spolupracuje? Chtějí průvodce do škol i větší zapojování dětí
Regionální průvodci škol a program Řešíme společnou výzvu zaměřený na větší participaci dětí. To jsou dvě z aktivit Eduzměny, které nejvíce zaujaly naše spolupracující regiony. Každý z nich teď získal od Eduzměny grant 400 tisíc korun na zkvalitnění vzdělávání.
Založili jsme Centrum podpory vzdělávání (CPV) Kutnohorsko, které poskytuje systematickou podporu vzdělávání v regionu, zejména školám, ale i všem dalším aktérům, kteří mají na vzdělávání vliv. Centrum vyrůstá z pětiletého pilotního projektu Eduzměna Kutnohorsko v úzké spolupráci s MAP Kutnohorsko. Na podrobnosti jsme se zeptali ředitele CPV Kutnohorsko Ondřeje Matějky.
Náš projekt systémové změny vzdělávání nově podporuje také společnost RegioJet CZ v čele s Radimem Jančurou.
Čeká nás poslední školní rok našeho pilotního projektu na Kutnohorsku. Znamená to především vše klíčové dotáhnout a začít popisovat naše zkušenosti tak, abychom je mohli předávat dál. Nyní bychom vám rádi představili výroční zprávu za rok 2023, v níž se ohlížíme za tím, co se odehrálo a kam jsme se posunuli.
Eduzměna uspořádala koordinační schůzku zaměřenou na roli zřizovatelů ve vzdělávacím systému. Byla to skvělá příležitost využít naši zkušenost spolupráce s 15 nadacemi, které podporují integraci a vzdělávání ukrajinských uprchlíků, a zaměřit pozornost na další aktuální témata ve školství.
Radnice měst a obcí na Kutnohorsku nově schválily finanční podporu Týmů duševního zdraví, které ve školách pomáhají dětem a jejich rodičům a také učitelům. Mobilní týmy odborníků v regionu působí od roku 2021, nyní poprvé však na jejich fungování významně přispějí zřizovatelé škol. Nejvyšší částkou, konkrétně 1,75 milionu korun, se rozhodlo týmy podpořit město Kutná Hora.