Novinky
Aktuální dění kolem Eduzměny, našeho pilotního projektu na Kutnohorsku i šíření do dalších čtyř regionů, kam předáváme to nejlepší, co se na Kutnohorsku osvědčilo.
Zvídavá otázka „Mami, tati, co vlastně dělá ta Eduzměna?“ nás přiměla poctivě se zamyslet, odhodit všechna cizí slova a fráze a zkusit srozumitelně vysvětlit naši práci těm, pro které ji děláme. Dětem.
Co nejvíc zaujalo regiony, se kterými Eduzměna spolupracuje? Chtějí průvodce do škol i větší zapojování dětí
Regionální průvodci škol a program Řešíme společnou výzvu zaměřený na větší participaci dětí. To jsou dvě z aktivit Eduzměny, které nejvíce zaujaly naše spolupracující regiony. Každý z nich teď získal od Eduzměny grant 400 tisíc korun na zkvalitnění vzdělávání.
Založili jsme Centrum podpory vzdělávání (CPV) Kutnohorsko, které poskytuje systematickou podporu vzdělávání v regionu, zejména školám, ale i všem dalším aktérům, kteří mají na vzdělávání vliv. Centrum vyrůstá z pětiletého pilotního projektu Eduzměna Kutnohorsko v úzké spolupráci s MAP Kutnohorsko. Na podrobnosti jsme se zeptali ředitele CPV Kutnohorsko Ondřeje Matějky.
Náš projekt systémové změny vzdělávání nově podporuje také společnost RegioJet CZ v čele s Radimem Jančurou.
Čeká nás poslední školní rok našeho pilotního projektu na Kutnohorsku. Znamená to především vše klíčové dotáhnout a začít popisovat naše zkušenosti tak, abychom je mohli předávat dál. Nyní bychom vám rádi představili výroční zprávu za rok 2023, v níž se ohlížíme za tím, co se odehrálo a kam jsme se posunuli.
Eduzměna uspořádala koordinační schůzku zaměřenou na roli zřizovatelů ve vzdělávacím systému. Byla to skvělá příležitost využít naši zkušenost spolupráce s 15 nadacemi, které podporují integraci a vzdělávání ukrajinských uprchlíků, a zaměřit pozornost na další aktuální témata ve školství.
Radnice měst a obcí na Kutnohorsku nově schválily finanční podporu Týmů duševního zdraví, které ve školách pomáhají dětem a jejich rodičům a také učitelům. Mobilní týmy odborníků v regionu působí od roku 2021, nyní poprvé však na jejich fungování významně přispějí zřizovatelé škol. Nejvyšší částkou, konkrétně 1,75 milionu korun, se rozhodlo týmy podpořit město Kutná Hora.
Propojit mladé uprchlíky z Ukrajiny s takovými pracovními příležitostmi, které jim umožní zároveň pokračovat ve vzdělávání a rozvíjet své praktické dovednosti. To je cíl iniciativy Cesty, kterou na konci loňského roku spustil UNICEF spolu s velvyslanectvím USA v České republice, vládními partnery a neziskovými organizacemi. Do projektu je zapojen také nadační fond Eduzměna.
Regionální průvodci škol se na Kutnohorsku osvědčili, jejich práce pomáhá ředitelům i učitelům, ukázala studie
Tisková zpráva: Zavedení regionálních průvodců škol na Kutnohorsku se osvědčilo a prokazatelně pomáhá ředitelům i učitelům v jejich práci. Vyplývá to ze studie, kterou po dvou letech testování této nové role ve školách ve vybraném regionu sestavil na základě sesbíraných dat Nadační fond Eduzměna.