Koordinace dárců
v oblasti vzdělávání a integrace ukrajinských uprchlíků
Proč pomáháme:
Invaze ruské armády na Ukrajinu donutila tisíce rodin utéct před válkou, některé z nich našly bezpečí v naší zemi. Zvedla se velká vlna solidarity. Teď, po několika měsících, sice prvotní energie vyprchala, potřeba pomoci ale nezmizela. Navíc, začleněním uprchlíků můžeme zlepšit i věci, které trápí také české děti a jejich rodiče. I čeští rodiče potřebují flexibilní pracovní úvazky, aby se mohli lépe vracet do práce z rodičovské. Nejen ukrajinské, ale i české děti potřebují více míst ve školách a školkách a lepší vzdělávací systém. Nejen uprchlíci, ale i Češi a Češky se potřebují vzdělávat v jazycích a zlepšovat svou konkurenceschopnost. Takže to vlastně děláme pro nás. Číst víc
Aby zapojené organizace a dárci mohli tyto prospěšné aktivity dělat efektivně, v oblasti vzdělávání jim s koordinací pomáhá Nadační fond Eduzměna.
Naší snahou je podpořit spolupráci mezi dárci. Přijde nám zajímavé a důležité na konkrétním tématu hledat, jak se vzájemně doplnit, kde se dají spojit síly a kde je naopak dobré nechat prostor jiným.
Zdeněk Slejška, ředitel Eduzměny
Snažíme se, aby pomoc byla cílená a efektivní, zjišťujeme, co kdo dělá z neziskového, soukromého i veřejného sektoru. Zapojené nadace či neziskové organizace propojujeme v konkrétních oblastech a hledáme, jak problémy řešit systematicky. Jsme v kontaktu s mezinárodními neziskovými organizacemi (např. UNICEF) i s terénem (META, Člověk v tísni) a dárcům poskytujeme naši expertní podporu.
Fakta
66 %
ukrajinských dětí se ještě nezačlenilo do českých kolektivů*
75 %
uprchlíků je v neutěšené finanční situaci**
jen
20 %
ukrajinských dětí se ve škole intenzivně učilo česky
*Zdroj: Hlas Ukrajinců v Česku (PAQ Research ve spolupráci se Sociologickým ústavem AV ČR)
**Zdroj: Analýza zpracovaná MPSV z 13. 7. 2022
Jeden z problémů, který řešíme:
Zatím se nedaří ukrajinské děti začleňovat do českých kolektivů. Vyplynulo to z prvního ze série výzkumů, které pod názvem Hlas Ukrajinců v Česku vypracovali odborníci ze společnosti PAQ Research ve spolupráci se Sociologickým ústavem AV ČR. Mimo jiné ukázal, že jen pětina ukrajinských dětí ve věku od 5 let se účastní kolektivních sportovních aktivit a pouhých 13 % chodí do uměleckých kroužků s dalšími dětmi. To může omezovat jejich socializaci, duševní pohodu i učení češtiny. Ukrajinští rodiče přitom mají o volnočasové aktivity zájem.
Pokud odstraníme bariéry, které dětem brání se zapojit, jejich rodiče budou moci pracovat a být přínosem naší ekonomice. Navíc můžeme využít talenty dětí, které k nám přišly. Díky tomu, že mají „jinou“ zkušenost, mohou být obohacením pro ostatní.
V podobné situaci jsou často také děti z těch českých rodin, které si nemohou finančně dovolit je do kroužků a volnočasových aktivit zapojit. I ony tak přicházejí o možnost zažít radost, najít si kamarády a rozvíjet svůj potenciál.
Projekt Darujeme kroužky dětem
vznikl ve spolupráci s Českou radou dětí a mládeže a několika nadacemi. Jeho vize je pomoci rodičům, kteří si nemohou finančně dovolit své děti zapojit do kroužků a volnočasových aktivit. Umožňuje jim získat podporu až ve výši 2 000 Kč ve formě voucheru. Několik tisíc dětí tak již získalo možnost zapojit se, smysluplně trávit volný čas, něco nového se naučit a najít si kamarády.
Více o voucherech a jejich čerpání najdete na Darujemekrouzky.cz
Koordinátorkou projektu je Ivana Šenitková: ivana.senitkova@eduzmena.cz