Když se kutnohorští páťáci v Dejvicích v neděli ráno vyloupnou z mlhy, sálá z nich vzrušení. Mají za sebou právě dvouhodinovou jízdu směr Praha, aby si poprvé zkusili natáčení s profesionálním filmovým štábem. Právě dnes vzniká videospot pro novou kampaň Nadačního fondu Eduzměna a spolužáci patří mezi jeho hlavní aktéry. A hned mají také spoustu otázek. „Zvládnem to? Seznámíme se s režisérem? A s Lunou?“ špitají si. Luna je na rozdíl od nich profesionální herečka a vystupovala už v první kampani organizace.
Spot z první kampaně si můžete přehrát tady:
„Bude to určitě zajímavé, dost možná ale také zdlouhavé. Proto je fajn, že jste si vzali třeba karty,“ kvituje v hereckém zázemí jejich učitelka. Jedna z otázek se vyjasní hned vzápětí. „Ahoj děti, já jsem režisér“, zjeví se mezi dveřmi dvoumetrová postava Václava Krbůška z kreativního studia Nice. „Jedno z pravidel natáčení je, že se pořád někde čeká,“ potvrzuje záhy učitelčina slova produkční. Pauzy využívají žáci k házení míčem, hraní Černého Petra, na chvíli oživí klavír, který stojí v zázemí. A když už fantazie dojde, otočí se většina z nich k mobilu. Občas se za nimi také staví další členové produkce a vysvětlují jim, co kdo ve štábu dělá. „Všichni jsme propojeni vysílačkami,“ ukazuje jim názorně třeba producent. „Když se řekne „akce“, rozjede se kamera,“ dodává.
Je to zážitek, kdy se vám poštěstí točit s dvacetičlenným filmovým štábem?
Aby se mohli natáčení zúčastnit, vstávali mnozí páťáci v neděli před pátou hodinou ráno, načež se kodrcali autobusem, vlakem i metrem. Zvědavost, jak takové opravdové natáčení s profi herci a filmovým štábem probíhá, ale zvítězila. „Těším se na Lunu, je pro mě tak trochu celebrita,“ říká páťačka Karolína. „Bojím se, že to zkazím,“ přiznává nervozitu její kamarádka. „Je to prostě zážitek, kdy se vám poštěstí točit s dvacetičlenným filmovým štábem?“ směje se jejich spolužák David.
Volnou neděli obětovaly i jejich dvě učitelky. „Mě tyhle akce nabíjí,“ říká třídní. Tuto třídu má na starosti třetím rokem a několikrát za rok spolu prý třeba přespávají ve škole. Sama má ve školství praxi 12 let a přiznává, že frustrující situace, na které si děti (ne vůči ní samotné, ale vůči ostatním členům sboru) stěžují, vnímá i ona. „Někdy je fungování v tom systému složité i pro mě. Děti a společné zážitky jako ten dnešní mi to pak naštěstí zatím kompenzují,“ dodává s tím, že k celé akci svolila mimo jiné proto, že cítí podporu ze strany ředitelky školy.
Akce!
Když se konečně „akce“ skutečně ozve a kutnohorské děti se pustí do natáčení, celé se rozzáří. Když se režisér ptá: „Kdo chce dostat před kamerou do obličeje slizem?“ zvedá se les klučičích rukou. Hrané zlobení před kamerou si třída zjevně dost užívá a i učitelky mezi kamerami nadšeně volají: „Uděláte nám fotku? Ať ji pošleme do sborovny!“ A když o pauze za děvčaty přijde Luna a vypráví jim, jak natáčela film v Německu a jaký tam byl krásný hotel, hltají každé její slovo.
Zrodil se nápad sepsat dětská přání, jak by škola, kde je všem zúčastněným lépe, měla vypadat.
Že stanuli na place právě tito páťáci, není náhoda – stáli totiž u samotného zrodu nápadu na nový spot, kterým se organizace bude snažit k nutnosti změny školství přilákat širokou veřejnost. Zúčastnili se totiž workshopu s novinářkou z Eduzměny, která se s nimi mj. bavila o jejich „škole snů“. „Začali zmiňovat i různé negativní zkušenosti, které za ty čtyři roky školní docházky nasbírali, třeba ze školní jídelny a tak,“ vzpomíná učitelka. Z tohoto semináře se zrodil nápad sepsat dětská přání, jak by škola, kde je všem zúčastněným lépe, měla vypadat. Tak na základě podnětů těchto dnešních herců vzniklo pět bodů tzv. Dohody mezi dětmi a dospělými o tom, jaké by měly být vztahy ve škole.
Jedním z bodů, které by chtěl nadační fond vyslat do světa, je přání, abychom „na to byli ve škole spolu“, aby do vzdělávání byli aktivně zapojeni zřizovatelé, pedagogové, ale i děti a rodiče. Potlesk po závěrečné scéně natáčení byl určen nejen přítomným dětem a štábu, ale i jejich rodičům, kteří skousli opožděný příjezd kvůli dokončování scén, učitelkám, které obětovaly volný den, i vedení školy, které dětem takový zážitek dopřálo. Děkujeme.